Krmení králíčka

V krmení králíčka nehledejte žádnou vědu! Preferujte pestrou vyváženou stravu, která je založena na senu, které by králíček měl mít neustále k dispozici, dále ke krmení používám kvalitní granule pro králíky !!! POZOR na granule s antikokcidiotiky, které nejsou vhodné pro dlouhodobé krmení!!! Pro pestrost a chutnost (protože i králíčci mají své chutě) přidávám sušenou i čerstvou zeleninu - mrkev, petržel, červenou řepu. Dále na obměnu dávám oves nahý nebo ovesné nebo hrachové vločky. Když mám po ruce jablíčko, tak dostanou kousek jablíčka.  Pro okus nabízím králíčkům větvičky z ovocných stromů, vrby nebo smrku, dám i kousek tvrdého chleba.  Pamatujte si, že v jednoduchosti je krása :-)

Králíčka nepřekrmujte. Dávejte mu jen tak, aby s krmením neplýtval, ale aby byl stále při chuti. Granule a obiloviny dávejte přiměřeně, aby králíček netučněl. 

K napájení králíčka používejte nezávadnou vodu, která by měla být stále čistá. Vhodné jsou napáječky, protože do misky si králíček může naházet nečistoty a pak se voda rychle kazí. Ale, když ji budete měnit často za čistou, tak je to v pohodě i s mističkou.  Je vhodné také jednou začas králíčkovi do vody přidat Emanox nebo Acidomid jako prevenci kokcidiózy.

Jaké vybrat pohlaví 

Výběr pohlaví je určitě zajímavé téma, ale vlastně je to jednoduché. Na mazlíka se lépe hodí samečci. S kluky tolik nezmítají hormony jako s holkami. Samečci jsou většinou klidní a přátelští. Může ale nastat problém se značkováním, které se dá vyřešit kastrací. Ale pozor, určitě to není dogma, že kluci jsou jen mazlíci. Stále jsou to živé bytosti se svými náladami a povahou. Vždy je potřeba myslet na to, že je to živý tvoreček. 

Samičky bývají také mazlíci, jen je občas problém, když začnou zlobit hormony a samička touží po mladých, má falešnou březost a začne se chovat trošku teritoriálně, kdy si může bránit klec a může trochu bručet a snažit se vás z klece dostat. V tuhle chvíli je vždy vhodné zachovat klid, je to prostě příroda a vrozené chování. I v této chvíli může pomoct kastrace samiček, které se pak většinou zklidní. Když má své nálady a brání si klec, tak většinou, když ji z klece vyndáte, tak máte zase svého mazlíka zpátky :-)


Jak naučit na záchůdek

Králíčci jsou většinou čistotná zvířátka, která si sama udržují pořádek v kleci a chodí na záchod do jednoho rohu jeho ubykace. Každopádně, králíček rád chodí vykonávat potřebu do měkkého a savého materiálu. Pro jistotu hned na začátku je lépe do klece dát jen záchůdek s např. hoblinami (ale neprašnými), peletkami a jinými komerčně nabízenými podestýlkami (hobliny, dřevěné peletky je dobré dávat do Bio odpadu na recyklaci ). Zbytek klece je dobré pro začátek nechat bez jakékoliv podestýlky, koberečků a jiných dekorací, aby se králíček naučil chodit jen do záchůdku. Ze začátku bude ztrácet bobky i po kleci, ale ty můžeme lehce smést na lopatku a část dát do záchůdku, aby věděl, kam s nimi :-) a zbytek vyhodit. 

Také je vhodné umístit jesličky se senem nad záchůdek a králíček, když se bude krmit, tak bude sedět v záchůdku a bude rovnou tvořit do záchůdku. 

Ale jak jsem psala na začátku, většina králíčků to zvládne sama velice rychle. 

Domeček v kleci

Králíčci mají rádi svůj domeček v kleci. Ale určitě je dobré s tím počkat, než si s králíčkem vytvoříte přátelský vztah, protože po příjezdu do nového domova bude králíček trochu vyplašený a mohl by se jen schovávat a vy by jste si nového člena vůbec neužili a on by si na vás nezvykl. Z domečku by vylézal jen kdyby jste nebyli na blízku. Dále by se do něj mohl naučit chodit čůrat, což také není žádoucí. Takže s domečkem, pokud ho chcete v kleci mít počkejte dokud se králíček neochočí a se nenaučí chodit do záchůdku. 

Pokud máte jakékoliv další dotazy, ráda zodpovím telefonicky i osobně.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky